mydłaPierwsza próba zrobienia mydła nie zawsze kończy się pożądanym wynikiem. Nieudana partia mydła oznacza również stratę czasu, pieniędzy a przede wszystkim składników. Bardzo pomocne jest przeprowadzenie testu przed właściwym procesem produkcji. Tak jak w przypadku innych czynności do właściwego efektu dochodzimy metodą prób i błędów.
Poniżej przedstawiam listę najczęstszych błędów w procesie wyrobu mydła:

  1. Niewłaściwe proporcje składników. Mydło powstaje w wyniku reakcji chemicznej, łączenia cząsteczek. Żeby mydło mogło się udać taka reakcja musi zajść w całej objętości mydła, a więc ilość cząsteczek tłuszczu musi odpowiadać ilości cząsteczek wodorotlenku sodu. Jest to niezwykle istotne. Jeśli np. dodamy zbyt dużo wodorotlenku mydło będzie zbyt zasadowe (a więc może powodować podrażnienia) lub nie uformuje się wcale, jeśli dodamy zbyt mało wodorotlenku, w mydle pozostanie nie przetworzony w sól tłuszcz. Należy unikać miar objętościowych, składniki najlepiej odmierzać wagowo.
  2. Nieprawidłowy proces produkcji. Bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich elementów procesu takich jak kolejność wykonywania czynności, temperatury, czasy. Ze względu jednak na drobne różnice w warunkach zewnętrznych, jakości surowców, dokładności urządzeń pomiarowych możliwe, że konieczne będą pewne ich modyfikacje. Staraj się mierzyć temperatury wewnątrz cieczy, mogą się one różnić na wierzchu i na spodzie.
  3. Twarda woda. Gdy mydło jest kruche i zawiera nadmiarową ilość białego proszku na wierzchu kostek przyczyną może być zbyt twarda woda użyta do rozpuszczania sody. Nie używaj takiego mydła gdyż może podrażniać skórę. Zawsze używaj wody destylowanej.
  4. Niedokładne mieszanie. Gdy mydło zawiera twarde, błyszczące kawałki sody kaustycznej, podczas kiedy pozostała część mydła jest miękka i zawiera maziowaty płyn przyczyną może być niedokładne zmieszanie mikstury. Takie mydło nie nadaje się do użycia.
  5. Wyrób zbyt dużej partii mydła. Zawsze istnieje możliwość że z przepisu którego próbujesz po raz pierwszy wynikną problemy. Dlatego jeśli przygotowujesz dużą partię narażasz się na zmarnowanie dużej ilości składników. Spróbuj najpierw zrobić kilogram, co jest bezpieczną testową ilością. Jeśli zadziała, zwiększysz szanse, że również większa partia się uda.
  6. 6. Zmiana wielu składników. Eksperymentowanie ze składnikami w procesie wyrobu mydła jest ciekawe w miarę jak zdobywasz doświadczenie. Na początku jednak lepiej użyć przepisu który został już wypróbowany. Należy unikać zmiany więcej niż jednego składnika przepisu na raz jeśli nie rozumiesz jakie każdy z nich ma działanie.
  7. Dodanie zbyt dużej ilości dodatkowych składników. Wyrób mydła może być zabawą i kiedy proces jest już znany, przychodzi ochota na eksperymenty. Można dodawać dowolne aromaty; dodatki takie jak olej z oliwek, olejki eteryczne, wodorotlenek sodu i barwniki. Czasem jednak dodanie zbyt dużej ilości składników może skończyć się katastrofą i zrujnować cały wysiłek. Na przykład, jeśli użyjesz zbyt dużo aromatu, rozrzedzi on produkt i naprawienie szkody nie będzie możliwe.
  8. Brak cierpliwości. Proces produkcji mydła nie kończy się godzinę po tym jak mydła są zrobione. Mydła potrzebuje odpowiedniej ilości czasu aby dojrzeć. Naturalne składniki mogą potrzebować kilku miesięcy jeśli nie były połączone we właściwej temperaturze.
  9. Nie zapisywanie instrukcji wyrobu mydła. Im więcej zajmujesz się wyrobem mydła, tym bardziej podstawy wydają się proste tak, że możesz robić to automatycznie. Trudno jest jednak zapamiętać wszystko, zwłaszcza jeśli próbuje się robić różne rodzaje mydła. Spisuj wszystko co robisz w zeszycie. Możesz podzielić swoją pracę na kategorię takie jak mydło stałe lub płynne, lub rodzaj użytego procesu. W ten sposób uzyskasz świetne źródło informacji po które zawsze możesz sięgnąć.
  10. Dodawanie aromatów bez wcześniejszego przetestowania. Olejki aromatyzujące są jednym ze składników mydła z którymi najczęściej eksperymentujemy. Jeśli nie masz pewności jaki efekt przyniesie dany aromat to wcześniej przetestuj olejk na małej partii zanim zdecydujesz się na wyrób większej ilości. Olejki zapachowe są dość drogie, więc nie zapomnij zapisać instrukcji.

Skomentuj

XHTML: Możesz używać następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*