makijaż mineralnyKoncepcja makijażu mineralnego zyskała popularność w ciągu ostatnich kilku lat. Choć jeśli faktycznie kosmetyki mineralne w tym makijaż mineralny znane są od lat czterdziestu lat, to dopiero niedawno główne koncerny kosmetyczne zaczęły wprowadzać do swojej ofery tego typu produkty. Czym więc one dokładnie są?
Istotą koncepcji makijażu mineralnego jest wyeliminowanie ze składu kosmetyków surowców, o których wiadomo, że blokują naturalne funkcje skóry. Jego unikalność to przede wszystkim niestosowanie wypełniaczy takich jak talk, który zatyka pory i znany jest z rakotwórczyh właściwości.

Z czego jest wytwarzany makijaż mineralny?

Makijaż mineralny jest kombinacją hmm.. minerałów, takich jak tlenek cynku, tlenek żelaza, tlenek tytanu, czy czysty pigment. Choć kosmetyki mineralne bywają dostępne w różnych formach, większość z nich oferowanych jest w formie drobno zmielonego proszku, który nakłada się na skórę za pomocą dużego puszystego pędzla.

Zalety makijażu mineralnego.

Zarówno cynk jak i tytan posiadają właściwości przeciwzapalne. Tytan jest przy tym naturalnym filtrem przeciwsłonecznym o mocy 15 do 20. Dodatkowo minerały stanowią obojętne środowisko, niesprzyjające  rozwojowi drobnoustrojów, czego nie można powiedzieć o kosmetykach tradycyjnych.

Makijaż mineralny pozbawiony jest talku oraz innych składników podrażniających skórę, takich jak substancje zapachowe, spoiwa, barwniki syntetyczne, oraz konserwanty. Ponieważ makijaż mineralny jest zwykle czystszy od makijażu tradycyjnego, pozwala skórze oddychać, będąc również idealnym wyborem dla cierpiących na egzemę, trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, oraz inne dolegliwości skórne
Podkłady mineralne oferują również wiele funkcji za te same pieniądze, działając jako podkłady, pudry, korektory oraz filtry przeciwsłoneczne, wszystko razem w jednym wygodnym opakowaniu. Podkład mineralny ze względu na swoją właściwość odbijania światła może również dawać wrażenie nieskazitelnej skóry. I nie musisz się martwić, że zostanie łatwo „wypocony”, bo jest wodoodporny i potrafi wytrzymać nawet 80 minut relaksu w basenie.

Wady makijażu mineralnego.

Niektórzy eksperci uważają że makijaż mineralny jest przereklamowany, gdyż produkty mineralne zawierają składniki używane w również w konwencjonalnych kosmetykach od lat ? w rzeczywistości tlenek cynku, tlenek tytanu, czy mika były częstymi składnikami tradycyjnych podkładów. Są i tacy którzy twierdzą, że ich wyjątkowe właściwości są przesadzone.

Nawet jeśli nie jest to prawdą, nie wszystkim podoba się wygląd makijażu mineralnego. Niektóre kobiety skarżą się, że wysusza ich skórę i faktem jest, że może nie być najlepszym wyborem w przypadku skóry dojrzałej, gdyż może przyciągać uwagę do zmarszczek.

Jakiego makijażu szukać?

Nie daj się zwieść hasłom typu ?całkowicie mineralny?, lub ?całkowicie naturalny?, zawsze czytaj uważnie listę składników i sprawdzaj czy nie ma na niej syntetyków takich jak parabeny, wypełniacze czy konserwanty. Zwróć uwagę na zawartość chlorku bizmutu, który jest co prawda minerałem, ale trudno doszukać się w nim naturalności. Powstaje w wyniku przetwarzania rud miedzi i ołowiu i jest częstym dodatkiem produktów kosmetycznych używanym jako wypełniacz. Może podrażniać skórę oraz zawierać śladowe ilości bardzo szkodliwego ołowiu.

Skomentuj

XHTML: Możesz używać następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*