Kosmetyki Naturalne

W związku ze wzrostem świadomości ekologicznej oraz zdrowotnej na świecie coraz częściej spotykamy się z produktami określanymi jako naturalne. Znaczącą grupą pośród tych produktów są kosmetyki.

Pojęcie kosmetyków naturalnych odnosi się do produktów kosmetycznych produkowanych z substancji otrzymywanych wyłącznie z natury.  Mogą to być nisko przetworzone substancje użyte bezpośrednio lub ich pochodne poddane obróbce chemicznej.

Natura oferuje niezliczoną ilość produktów, które  mogą być użyte do przygotowania różnego rodzaju kosmetyków.  Najczęściej stosowaną grupą składników w kosmetyce naturalnej są składniki pochodzenia roślinnego, kosmetyki takie czasem nazywane są kosmetykami ziołowymi. Sporządzane są z wielu części roślin, liści, kory, korzeni, olejków z nasion, owoców i również czasami z całych roślin.
Inną grupą składników są substancje pochodzenia zwierzęcego. Mleko, śmietanka, jogurt, jajka i miód są także częstym składnikiem kosmetyków.

Pojęcie kosmetyków naturalnych obejmuje również produkty nieorganiczne pochodzenia mineralnego oraz bazujące na błocie.

W naturze znajdziemy wszystko co potrzebne do przygotowania kosmetyków. Praktycznie dla każdego z rodzajów kosmetyków istnieje naturalna alternatywa. Kremy, toniki, mleczka oczyszczające, maseczki naturalne, różnego rodzaju naturalne pomadki do ust, balsamy, mydła, szampony, odżywki, żele do włosów, olejki do opalania, produkty do makijażu są w ofercie sklepów kosmetycznych.

Kosmetyki naturalne były w użyciu od niepamiętnych czasów. Dostępne dane historyczne pokazują  że wszystkie starożytne cywilizacje znały i używały różnego rodzaju pozyskiwanych z natury substancji w celach kosmetycznych. W przeszłości wszystkie leki i kosmetyki były przygotowywane ze składników naturalnych, które były wówczas w powszechnym użyciu.

Uważa się, że kosmetyki naturalne będąc naturalnymi nie szkodzą skórze. Zawierają one składniki o udowodnionej przez wieki praktyki skuteczności. Umiejętnie dobrana kombinacja ziół często wywołuje nie tylko efekt kosmetyczny, ale również pomaga skutecznie leczyć choroby skóry czy problemy z włosami.  Produkty roślinne –  liście, kwiaty, korzenie, owoce itd. dostarczają  skórze również wiele istotnych składników odżywiających. Ekstrakty czy oleje niektórych roślin mogą przynieść fantastyczne rezultaty. W przypadku kosmetyków mineralnych zaś stosowanych często w makijażu możemy być pewni że nie będą one wchodzić w interakcje ze skórą dzięki czemu unikniemy podrażnień oraz reakcji alergicznych.

Ostatnio  szczególnego znaczenia na całym świecie nabrały recepty piękności z użyciem tradycyjnych ziół z Indii oraz Chin. Ajurwedyjskie receptury z Indii również służą jako kosmetyki dla pielęgnacji skóry i włosów. Przez wielu są uważane za najbardziej skuteczne w pielęgnacji skóry i włosów.

Również niektóre proste domowe produkty stają się kosmetykami naturalnymi. Przyprawy takie jak szafran czy kurkuma bardzo często figurują na liście składników kosmetyków naturalnych.  Naturalne substancje oczyszczające jak mleko i cytryna same są skutecznymi kosmetykami. Owoce stają się składnikami znakomitych kosmetyków przeciw-zmarszczkowych. Ogórki, brzoskwinie,  morele są najczęściej wymieniane w tym kontekście. Oleje uzyskiwane z orzecha kokosowego oraz migdałów znakomicie sprawdzają się jako olejki do masażu skóry i włosów. Ich zastosowanie przynosi skórze i włosom zdrowy blask oraz czyni je pięknymi. Pomagają one także przywrócić lub utrzymać młody wygląd likwidując zmarszczki i nierówności skóry.

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór naturalnych kosmetyków.  Obok kosmetyków w oferowane są również

naturalne perfumy otrzymywane z olejków eterycznych rzadkich ziół. Z łatwością znajdziemy to czego potrzebujemy. Należy jednak zwrócić uwagę czy produkty te nie są naturalne tylko z nazwy. Nieuczciwi producenci i sprzedawcy bardzo często reklamują produkt nawet jeśli obok składników naturalnych zawiera syntetyczne. Czytajmy etykiety produktów które zamierzamy kupić, wybierajmy sprawdzone marki. Zwracajmy uwagę na certyfikaty, które gwarantują zachowanie odpowiednich standardów.
Właściwie dobrane kosmetyki naturalne z pewnością będą pieścić Twoje piękno i zmysły oraz na zawsze zmienią sposób w jaki postrzegasz siebie oraz naturę.

Jedna odpowiedź do “Czym są kosmetyki naturalne?”

  1. talula

    świetne sa brzozowe kosmetyki polskiej firmy Sylveco- same naturalne składniki, zero konserwantów- sa naprawde godne polecenia!

Skomentuj

XHTML: Możesz używać następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*