pielęgnacja skóryCo powinniśmy wiedzieć by we właściwy sposób zatroszczyć się o nasz największy organ – skórę, aby przez długie lata móc cieszyć się jej zdrowym blaskiem?

Skóra spełnia bardzo wiele funkcji:

  • Funkcja izolacyjna. Skóra oddziela tkanki od świata zewnętrznego i zapobiega wypłukiwaniu przez wodę substancji odżywczych.
  • Funkcja ochronna. Skóra stanowi anatomiczną barierę, chroniąc tkanki wewnętrzne przed bakteriami, wirusami, grzybami, promieniowaniem, oraz chemicznymi substancjami szkodliwymi.
  • Funkcja czucia. W skórze znajdują liczne zakończenia nerwów reagujących na bodźce takie jak ciepło, zimno, dotyk, ciśnienie, drgania, skaleczenia.
  • Funkcja regulacji wodno-elektrolitowej, skóra chroni przed utratą płynów ustrojowych i jednocześnie poprzez gruczoły potowe uczestniczy w procesie pocenia się.
  • Funkcja termoregulacji. Dzięki swojemu unaczynieniu i zaopatrzeniu w krew skóra umożliwia precyzyjną kontrolę nad utratą energii. Rozszerzające się naczynia krwionośne powodują zwiększenie utraty ciepła, a kurczące się temu zapobiegają.
  • Funkcja syntezy. W skórze syntetyzowana jest witamina D3 oraz melanina.
  • Funkcja odpornościowa. Skóra dzięki komórkom Langerhansa jest częścią systemu immunologicznego człowieka.
  • Funkcja absorpcji. Skóra pozwala na przeniknięcie do organizmu niewielkich ilości niektórych substancji.
  • Funkcja magazynowa. Skóra jest magazynem dla tłuszczów i wody.

Skóra właściwa jest częścią układu narządów osłonowych pokrywających ciało człowieka do których zalicza się również przydatki skóry takie jak włosy i paznokcie.

Oprócz funkcji biologicznych skóra pełni również funkcje estetyczne. Jest jednym z najważniejszych atrybutów urody. Można powiedzieć, że piękno zewnętrzne człowieka widzimy przez pryzmat skóry i jej przydatków.

Piękna skóra to przede wszystkim zdrowa skóra. Ten ważny organ narażony jest na wiele czynników szkodliwych zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, które zaburzają jego prawidłowe funkcjonowanie, przez co funkcjonowanie całego organizmu.
Dlatego właściwa jej pielęgnacja jest kluczem do zachowania młodego i zdrowego wyglądu przez długie lata. Właściwa pielęgnacja oznacza pielęgnację która nie szkodzi, gdzie długofalowe rezultaty przedkłada się nad osiągnięcie doraźnego efektu.

Konwencjonalne kosmetyki bazują na sztucznie syntetyzowanych substancjach chemicznych, które nie są dla skóry obojętne. Ich stosowanie w dłuższym okresie prowadzi do pogorszenia kondycji i wyglądu skóry, szybszego się jej starzenia, wysuszania, przebarwień, alergii i stanów chorobowych. Wiele tych substancji jest absorbowanych i przenikają do wewnątrz organizmu gdzie czynią dalsze szkody.

Alternatywą są naturalne kosmetyki pochodzenia organicznego lub mineralnego. Zawierają naturalne tłuszcze, ekstrakty roślinne, naturalne aromaty lub obojętne chemicznie substancje mineralne. Są zwykle wytwarzane ręcznie w małych partiach za pomocą wyłącznie fizycznych metod obróbki. Kosmetyki naturalne są równie lub często bardziej skuteczne w swoim krótkoterminowym działaniu niż ich syntetyczne odpowiedniki, a co najważniejsze nie szkodzą. Przeciwnie, wiele kosmetyków naturalnych opartych o wyciągi ziołowe ma udokumentowane właściwości lecznicze.

Do kosmetyków naturalnych zalicza się również kosmetyki mineralne. Bazują one na występujących w przyrodzie minerałach takich jak mika, karmin, wapń, magnez, potas, dwutlenek tytanu, tlenek cynku, czy tlenki żelaza. Tego rodzaju kosmetyki są stosowane głównie do makijażu. Makijaż mineralny, co jest jego główną zaletą, w odróżnieniu od tradycyjnego makijażu nie zatyka porów, co może być zasadniczym problemem w przypadku wielu chorób skóry.
Z powodu chemicznej obojętności makijaż mineralny nie wchodzi w interakcje ze skórą, co pozwala uniknąć podrażnień i alergii. Tworzy jałowe środowisko, w którym nie rozwijają się drobnoustroje. Stanowi również skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Makijaż mineralny, wbrew pozorom, jest wodoodporny, trwały i łatwy do nakładania za pomocą specjalnych pędzelków.

Jeśli zależy nam na zdrowiu i długotrwałych rezulatach stosujmy kosmetyki naturalne. Zwróćmy jednak uwagę, że nie wszystkie produkty oferowane na rynku jako naturalne są takimi w 100%. Różne regulacje oraz definicje dopuszczają często pewną zawartość substancji syntetycznych. Zdaża się, że zawartość jednego tylko składnika wiodącego pochodzenia naturalnego jest silną pokusą dla producenta lub handlowca by oferować produkt jako naturalny. Dlatego ważną sprawą jest dokładne czytanie etykiet. Zawartość syntetycznych dodatków, takich jak detergenty pieniące, petrochemiczne dodatki czy sztuczne konserwanty przekreśla zalety używania produktu naturalnego.

Kosmetyki naturalne to kosmetyki pozostające w harmonii z naturą. Do ich produkcji nie potrzeba wielkich kominów zakładów chemicznych, skomplikowanych technologii zużywających dużych energii. Podczas produkcji nie powstają produkty uboczne w postaci wielkich chałd toksycznych odpadów, które przez setki lub tysiące lat zalegać będą w środowisku. Kosmetyki naturalne to jednocześnie kosmetyki ekologiczne. Jeśli zależy nam na środowisku naturalnym, to sięgając po produkt kosmetyczny powinniśmy mieć tego świadomość.

Skomentuj

XHTML: Możesz używać następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*