pakowanie kosmetykówW świecie kosmetyków naturalnych, wybór właściwego opakowania może przysporzyć wiele bólu głowy. Podczas gdy konwencjonalne produkty są badane przez konsumentów przede wszystkim pod względem estetycznym i ergonomicznym, naturalne kosmetyki muszą zaspokoić wyższe standardy.

Producenci muszą jednak zwracać uwagę na wygląd i wygodę użycia produktu. Oczywiście. Jeśli produkt nie jest atrakcyjnie opakowany, nikt nie sięgnie po niego na półkę. I jeśli zawiedzie cię pod względem funkcjonalnym, z pewnością nie kupisz go ponownie.

W przypadku produktów pielęgnacyjnych i do makijażu pojawiają się dwa inne poważne czynniki.

Po pierwsze, konsumenci ?naturalni? żądają opakowań przyjaznych dla środowiska tak bardzo jak to tylko możliwe. Najlepiej żeby były biodegradowalne lub podlegające recyclingowi.

Po drugie, ważne jest by opakowanie zapewniało dłuższy termin przydatności. Ponieważ kosmetyki organiczne zwykle (idealnie) nie zawierają syntetycznych konserwantów, opakowanie musi jak najlepiej chronić produkt przed czynnikami zewnętrznymi.

Jednym z najczęściej stosowanych materiałów stosowanych w opakowaniach kosmetyków jest szkło. Szkło jest materiałem gładkim i obojętnym, dającym dobrą ochronę na czas przydatności produktu. Podlega recyclingowi co czyni je popularnym ?zielonym? wyborem.

Tubki aluminiowe (z żywicą ochronną) są również popularne, gdyż podlegają recyclingowi, oraz powodują wyciśnięcie produktu zapobiegając zaciągnieciu powietrza minimalizując w ten sposób możliwość zanieczyszczenia.

Tak się składa, że najgorszym opakowaniem z konserwującego punktu widzenia są otwierane słoiczki gdzie musisz włożyć palec by wydobyć krem na zewnątrz. W ten sposób skutecznie przenosisz drobnoustroje z rąk do produktu, nie wspominając o stałym kontakcie z powietrzem. Jeśli posiadasz taki produkt, postaraj się zużyć go tak szybko jak to jest możliwe, przechowuj go w lodówce i zawsze myj ręce przed użyciem! Lub rozważ wyjmowanie go z opakowania metalową łyżeczką, lecz jednokrotnie…

Oprócz standardowych opakowań spotyka się też opakowania bardziej oryginalne.

Na przykład firma Megaplast, która opakowuje produkty kilku znanych marek opatentowała ostatnio nowy rodzaj plastikowego dozownika przeznaczonego w szczególności do kosmetyków naturalnych. Specjalny system ochrania produkt przed zanieczyszczeniami poprzez membranę w otworze pompki, która automatycznie zamyka się po wydzieleniu porcji produktu. Chroni to kosmetyk przed kontaktem z powietrzem, zmniejszając możliwość zanieczyszczenia, odbarwienia, wysuszenia i w efekcie wydłużając czas zdatności do użytku.

Brzmi obiecująco. Konserwacja i ochrona produktów staje się podstawową troską producentów, którzy rezygnują z syntetyków. Ale użycie plastiku jest dość problematyczne. Ilość plastiku, którą obecnie produkujemy jest zbyt duża byśmy mogli poradzić sobie z jego recyclingiem.

Istnieją również takie firmy jak The Packaging Company (TPC), które wprowadziły opakowania biodegradowalne. Wyglądają one jak zwykłe produkty plastikowe ale w ziemi ulegają biodegradacji w ciągu 5 lat. Materiał zwany PLA z każdej strony przypomina plastik, ale jest produkowany z kukurydzy.

Miejmy nadzieje, że trend w kierunku opakowań biodegradowalnych i podlegających recyclingowi będzie kontynuowany i obejmie również produkty ?mainstreamowe?. W idealnym świecie zadanie konserwacji produktu powinno należeć wyłącznie do opakowania. Nie musielibyśmy przyswajać konserwantów z produktem. Ale na dłuższą metę mogło by tak być tylko wtedy, gdy opakowania nie byłyby z tych które konserwują same siebie w naturze przez tysiące lat, niezależnie od tego jak są ładne.

Skomentuj

XHTML: Możesz używać następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*