pieluchy tetroweDecyzja czy używać pieluszek jednorazowych czy wielokrotnego użycia jest jedną z najważniejszych, które podejmujesz witając swoje dziecko na tym świecie. Nie jest to też decyzja łatwa. Twój wybór ma wpływ na zdrowie i samopoczucie dziecka jak również budżet domowy i środowisko naturalne.

Kiedy po raz pierwszy zastanawiałam się nad tym, założyłam że powinnam pójść w kierunku pieluszek wielorazowych ze względu na zdrowie mojego dziecka i względy środowiskowe. Ale dowiedziałam się że niektórzy aktywiści środowiskowi uważają, że pieluszki wielorazowe niekoniecznie są lepsze ze względu na ilość wody, energii oraz chemikaliów, zużywanych do ich wyprania. Ma to równie negatywny wpływ na środowisko jak zużyte jednorazowe pampersy.

Więc zaczęłam analizować cechy pieluch jednorazowych. Ich zaletami są łatwość ich zmiany, wygoda pozbycia się ich przez wyrzucenie do śmieci, efektywność w izolowaniu wilgoci, oraz oczywiście brak konieczności prania.

Ale byłam mocno zaszokowana gdy dowiedziałam się o niektórych szkodliwych substancjach chemicznych i materiałach używanych do ich produkcji. Np, poli-akrylat sodu, który w przypadku wielu dzieci jest nie tylko przyczyną reakcji alergicznych ale jest również łączony z zespołem wstrząsu toksycznego. Wykazano, że substancja ta może być śmiertelna w przypadku kotów, które miały z nią kontakt. Nie jest to więc coś na co chciałabym narażać swoje dziecko jeśli nie ma takiej konieczności.

Inne wymowne fakty na temat pampersów:

  • Około 20 miliardów pieluch jednorazowych jest wyrzucanych w samych tylko Stanach Zjednoczonych (gdzie przeprowadzono takie badania). Większość materiałów używanych do produkcji pieluch jednorazowych nie ulega biodegradacji.
  • Dzieci mogą rozerwać pieluchę jednorazową i włożyć materiał do ust przez co doprowadzić do kontaktu z substancjami chemicznymi oraz narazić się na ryzyko zadławienia.
  • Barwniki używane w takich pieluchach łączy się z ryzykiem uszkodzeń wątroby, nerek oraz centralnego układu nerwowego.
  • Pieluchowa wysypka nie występowała tak często w czasach gdy pieluchy materiałowe były jedynym wyborem.

To wszystko wystarczyło by przekonać mnie, że nie chciałabym używać pieluch jednorazowych.

Wciąż jednak musiałam sprawdzić kilka rzeczy. Słyszałam od koleżanki że pieluchy wielorazowe nie są wystarczająco dobre w przypadku obfitych kupek. Chciałam też dowiedzieć się więcej o ilości energii i środkach chemicznych używanych do prania takich pieluszek. Również o pieluchach, które oferowane są jako bezpieczne dla środowiska. Jak wypada porównanie kosztów różnych opcji? Czy ktoś produkuje pieluchy z organicznej bawełny?I czy są inne alternatywy?

Zaczęłam analizować różne warianty pieluch materiałowych. Okazało się, istnieje cały świat możliwości rozwiązujących różne problemy nowej mamy. Istnieją sposoby zakładania pieluchy bez potrzeby używania agrafek, oraz rozwiązania, które radzą sobie z problemem obfitych kupek. Istnieją również odporne na przeciekanie osłony pieluch.

Poczułam się lepiej z moim wyborem pieluch wielorazowych, ale wciąż miałam kilka możliwości wyboru i pytań, na które potrzebowałam uzyskać odpowiedzi.

Problem zużycia energii i wody. Okazuje się, że ilość wody używana do prania pieluch w ciągu tygodnia w domu jest w przybliżeniu podobna do ilości wody używanej do spłukania toalety, cztery lub pięć razy na tydzień. To niedużo. Możesz również zdecydować się na używanie organicznych detergentów oraz oszczędzających energię pralek.
Istnieją również pieluchy ulegające biodegradacji. Są oczywiście lepszym wyborem niż przeciętne pieluchy jednorazowe, ale fakty są takie, że ich rozkład wymaga działania powietrza i słońca, co jest mało prawdopodobne gdy zostaną przysypane warstwą ziemi. Więc szanse, że ulegną biodegradacji zanim twoje dziecko będzie dorosłe są znikome.

mała stopa

Poniżej kilka kolejnych zalet pieluch tetrowych

  • Dzieci wychowywane na pieluchach tetrowych wcześniej używają nocnika (nawet do roku). Dlaczego? Technologie stosowane w pieluchach jednorazowych zapewniają im komfort i suchość, co czyni dzieci mniej chętnymi by to zmieniać. Odczuwanie wilgoci jest powodem dla którego dzieci pragną przejść do następnego etapu.
  • Pieluchy bawełniane mogą spełniać również inne funkcje, śliniaczków, ściereczek, podkładów i wielu innych rzeczy.
  • Pieluszki jednorazowe są tańsze w użytkowaniu.

Podsumowując. Istnieją bardzo dobre alternatywy dla pieluszek jednorazowych i wiele mitów na temat niewygody używania pieluszek tetrowych jest nieprawdziwa. Pieluchy materiałowe okazują się zdrowsze dla środowiska i dla twojego dziecka. Mam nadziej że pomogłam ci podjąc decyzje i że cokolwiek zrobisz będziesz pewna że zrobiłaś najlepszą rzecz dla swojego dziecka i dla środowiska.

Jedna odpowiedź do “Pieluchy jednorazowe czy wielorazowe?”

  1. Marlena

    Rozumiem doskonale, bo sama miałam nie lada zagwozdkę ? jednorazowe czy wielo. Mimo wszystko trochę przerażała mnie cena tych wszystkich dodatków, typu otulacze etc, pranie tego i w ogóle. Wpisalam w google pieluchy eko jednorazowe i są takie w polsce, Bambino. Z opisu wygląda bardzo ładnie, zarówno produkcja jak i skład, cena też zachęca? pieluszki wielorazowe to wiec nie jest jedyne ekologiczne rozwiązanie. Być może jeszcze inne jednorazówki są pro-eko? Ja na razie wiem tylko o tych.

Skomentuj

XHTML: Możesz używać następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*