mydło przeźroczysteNaturalne przeźroczyste mydło składa się z mydła i rozpuszczalnika. Soda kaustyczna powoduje tworzenie się kryształów mydła, które sprawiają że mydło jest nieprzeźroczyste. W celu uzyskania efektu przeźroczystego mydła należy dodać taką ilość rozpuszczalnika, która spowoduje, że kryształki mydła będą na tyle małe by swobodnie przepuszczać światło.

Trudno jest określić magiczną liczbę stanowiącą ilość rozpuszczalnika, którą musimy użyć w danej recepturze. Przeźroczystość osiągniemy tylko w wąskim przedziale. W zależności od receptury przedział ten zwykle zawiera się gdzieś w szerszych granicach 40-50% zawartości rozpuszczalnika wagowo w docelowej masie mydła.

Zaprezentowany poniżej ogólny opis sposobu uzyskania mydła przeźroczystego jest skierowany do osób posiadających już pewne doświadczenie w domowym wyrobie mydła w ogóle i znających podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Nim rozpoczniesz zabawę z produkcją mydła przygotuj wszystkie składniki i potrzebne akcesoria oraz zapewnij sobie 5 do 6 godzin wolnego czasu. Włóż przeźroczystą filiżankę lub szkło do zamrażarki, przyda ci się do przetestowania przeźroczystości twojego mydła. Będziesz potrzebować również trzepaczki, wielu łyżek, butli ze spryskiwaczem wypełnionej alkoholem, barwników spożywczych, twoje ulubione perfumy lub inne aromaty, duży garnek z dzióbkiem, nieco foli do pakowania oraz mały plastikowe sitko.

Odmierz oleje i podgrzej je do około 80°C. W zależności od możliwości twojej kuchenki niezbędne mogą się okazać urządzenia obniżające temperaturę nagrzewania. Zmieszaj sodę kaustyczną z 170 gramami wody destylowanej i odstaw do ochłodzenia. Kiedy oleje z sodą osiągną temperaturę około 60°C, przelej roztwór wody z sodą do olejów i zmieszaj je elektrycznym mieszadełkiem, wystarczy kilka minut by ?doszło?.

Następnie przykryj mydło i włóż go do piekarnika rozgrzanego do 80°C na około 90 minut. Po tym czasie mydło powinno być całkowicie zneutralizowane (PH 9-10.5) oraz w całości mieć postać żelu. Zamieszaj go i przetestuj testerem. By to zrobić rozpuść odrobinę mydła w odrobinie wody i przyłóż papierek.

Gdy upewnisz się, że mydło jest neutralne, będzie to czas na połączenie alkoholu i gliceryny. Zmieszaj 410 gram 70-procentowego alkoholu z 85 gramami gliceryny. Wlej mieszaninę do roztworu mydła i mieszaj powoli rozdrabniając grudy. Musisz działać szybko by zminimalizować utratę alkoholu, ale wpadaj w panikę, postaraj się rozbić duże grudy. Dokończ mieszanie mieszadełkiem elektrycznym. Nie całe mydło od razu rozpuści się we właściwy sposób, zobaczysz kawałki mydła pływające w wodnistej miksturze alkoholu, gliceryny oraz rozpuszczonego mydła. Nie stanowi to problemu, gdyż małe grudki rozpuszczą się podczas ogrzewania. Trzymaj głowę daleko od naczynia, by uchronić się od kaca ;), uruchom wentylacje. Opary alkoholu są łatwopalne, uważaj by nie nagromadziły się w twojej kuchni.

Podgrzewaj mydło w szczelnie przykrytym naczyniu w niskiej temperaturze przez 30-45 minut. Upewnij się że temperatura cały czas mieści się w przedziale 70-80°C.
Po 30 – 40 minutach gotowania, sprawdź czy mydło dobrze się rozpuściło, zobaczysz warstwę spienionego mydła na wierzchu, spryskaj pianę alkoholem za pomocą spryskiwacza.

Zamieszaj czystą łyżką. Część piany nie rozpuści się w roztworze i pozostanie na wierzchu. Nie przejmuj się, to normalne, poradzimy sobie z tym później. Przygotuj syrop cukrowy. Doprowadź do wrzenia 113 gram wody, wyłącz podgrzewanie, dolej 227 gram cukru i mieszaj aż do jego rozpuszczenia. Włącz podgrzewanie i ponownie zagotuj syrop. Niech pozostanie pod przykryciem w stanie wrzenia.

Wlej roztwór do mydła i zamieszaj. Za pomocą dużej łyżki zbierz z wierzchu pozostałą pianę mydlaną i umieść ją w małym naczyniu. Ubij ją, dodaj aromatów oraz odrobinę gliceryny i przelej do formy, otrzymasz małe mydło do rąk.

Użyj zmrożonej wcześniej filiżanki i wlej do niej odrobinę mydła by ocenić jego przeźroczystość. Na początku mydło może wydawać się przeźroczyste, , ale może to być złudne, wstaw filiżankę do zamrażalnika na 5-10 min i sprawdź ponownie. Jeśli mydło jest bardzo mętne, wymaga więcej rozpuszczalnika. To moment w którym procedura tworzenia mydła wymaga cierpliwości. Nie panikuj, nie zakładaj że mydło się nie udało tylko próbuj dodawać alkohol za pomocą spryskiwacza w małych dawkach. Miksturze nic nie powinno się stać dopóki utrzymasz temperaturę około 70°C. Możesz potrzebować dużo czasu na kolejne próby. Pamiętaj, by za każdym razem przykrywać naczynie aby zapobiec odparowaniu alkoholu. Próbuj również dodawać syropu cukrowego i gliceryny. Nawet najbardziej precyzyjne procedury wymagają często dostosowania, gdyż istnieje bardzo wiele czynników, które wpływają na ostateczny rezultat.

Po uzyskaniu zadowalającego efektu przelej mydło przez sitko do słoja i pozwól mu trochę ostygnąć. Włóż termometr i przykryj słój szczelnie folią do pakowania. Gdy temperatura spadnie do 60°C zacznij dodawać barwniki i substancje aromatyzujące.

Na powierzchni mydła zacznie formować się kożuch. Spryskaj go alkoholem i zamieszaj by się rozpuścił.. Rozlej do wcześniej przygotowanych form.

Jeśli to możliwe umieść formy w zamrażarce, im szybciej nastąpi schłodzenie tym bardziej przeźroczyste będzie mydło. Jeśli nie masz miejsca w zamrażarce, użyj lodówki.
Sprawdź mydło po kilku godzinach, jeśli jest wystarczająco twarde, możesz wyciągnąć je z form, lecz wcześniej odczekaj 5 minut. Uważaj by nie zostawić na mydle odcisków palców. Susz mydło i pozwól mu dojrzeć przez około 2 tygodnie zanim zaczniesz go używać. Przez ten czas stwardnieje jeszcze bardziej i stanie się jeszcze bardziej przeźroczyste. Wypoleruj je używając alkoholu i zapakuj by ochronić go przed wilgocią.

Przeźroczyste naturalne mydło domowej roboty po przetopieniu traci swoją przeźroczystość, będzie wymagało dodania rozpuszczalnika i może się skończyć uzyskaniem miękkiej lepiącej się masy. Jeśli koniecznie potrzebujesz je przetopić, zrób to od razu mając pod ręką alkohol, glicerynę i syrop.

2 komentarze do “Przeźroczyste mydło naturalne”

 1. Katarzyna

  A gdzie sa podane ilosci NaOH i tluszczy??

 2. archie

  Witaj,
  czy tes posob zadziała równiez z mydłem czysto potasowym ?

  pozdrawiam
  a

Skomentuj

XHTML: Możesz używać następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*