eurostatWedług raportu Eurostatu rynek produktów kosmetycznych zawierających naturalne składniki po kilku latach stagnacji doświadcza powrotu do trendu wzrostowego. Próbując zwiększyć sprzedaż producentom udało się skorzystać z wzrastającego zainteresowania klientów zdrowiem i kondycją fizyczną zwiększając inwestycje w kosmetyki naturalne i ekologiczne. Dane pokazują, że inwestycje zwracają się, niektóre źródła przewidują że kosmetyki ekologiczne do pielęgnacji skóry i włosów w najbliższych pięciu latach zanotują wzrost sprzedaży sięgający 9%.

Konsumenci są przyciągani przez produkty naturalne

Jednym z głównych czynników powodujących wzrost zainteresowania kosmetykami naturalnymi jest dążenie do zdrowszego stylu życia. Słusznie, czy nie słusznie dobre zdrowie jest często kojarzone z wszystkim co naturalne, podczas gdy sztucznie wytworzone związki chemiczne są uważane za źródło wszelkiego zła. Konsekwetnie, takie postrzeganie przekłada się na wzrost popytu na naturalne dodatki i składniki używane w kosmetyce.
Niektóre składniki syntetyczne stosowane w kosmetykach doświadczyły ostatnio sporo negatywnego PR-u, co tylko umocniło negatywną percepcję chemikaliów w ogóle. Doniesienia mediów na temat rakotwórczych właściwości ftalanów i triklosanu używanych w pielęgnacji włosów, higienie jamy ustnej, oraz w kosmetykach kolorowych miało szczególny wpływ na konsumentów, zachęcając ich do kupowania alternatywnych produktów zawierających naturalne składniki.
Segment kosmetyków dla dzieci i niemowląt odczuł to najbardziej, gdyż lekarze i producenci zaczęli ostrzegać rodziców o wpływie niektórych substancji na zdrowie, wzmagając obawy konsumentów przed składnikami chemicznymi. By uspokoić konsumentów i utrzymać udział w rynku, producenci zaczęli uwypuklać udział naturalnych składników w ich produktach.

Producenci zbijają kapitał bazując na obecnych trendach

Konsumenci są przyciągani przez kosmetyki zawierające naturalne składniki nie tylko ze względu na korzyści zdrowotne, wielu z nich wierzy, że są one również lepszej jakości. Pozwala to producentom ustalać wyższe ceny za produkty naturalne, które wnoszą dodatkową wartość na rynek. Producenci użyli tej percepcji wysokiej jakości inwestując w opakowania sugerujące świeżość i pokaźniejszy wygląd tych produktów.

Prognozy

Euromonitor przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat rynek kosmetyków naturalnych mocno wzrośnie, ale wciąż pozostanie mniejszy niż rynek kosmetyków konwencjonalnych biorąc pod uwagę sprzedaż całkowitą. Największy potencjał wzrostowy w kosmetyce naturalnej leży w segmentach dla dzieci, oraz produktach kąpielowych i do włosów.
W przyszłości, by zaspokoić oczekiwania klientów, producenci najprawdopodobniej zwiększa udział składników naturalnych w swoich produktach, ale bez zupełnej rezygnacji ze związków chemicznych, które uważają za niezbędne w zachowaniu długości czasu przydatności do użycia oraz wydajności produktów. Z drugiej strony główni gracze na rynku skłonni będą przeznaczać znaczące środki budżetowe promując naturalne aspekty swoich produktów.
Potencjalną przeszkodą dla przemysłu będą przewidywane regulacje na rynku Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych zmuszające producentów do ujawnienia składników o których wiadomo, że mają działanie alergiczne. W związku z tym, że wiele składników syntetycznych jest uważanych za bezpieczniejsze pod tym względem, może to odbić się negatywnie na rynku kosmetyków naturalnych.

Skomentuj

XHTML: Możesz używać następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*