chemikaliaDowiedz się o kilku substancjach z listy najbardziej szkodliwych składników i zanieczyszczeń używanych w kosmetyce konwencjonalnej, których należy unikać oraz o i ich wpływie na zdrowie . To tylko garść przykładów z 10500 składników używanych w produktach pielęgnacyjnych. Zwróć uwagę na to, że nie zawsze znajdziesz je w spisie składników produktów w których występują.

 • Formaldehyd i konserwanty uwalniające formaldehyd.
  Zwany też aldehydem mrówkowym. Używany w wielu produktach, najczęściej w szamponach i w płynnych mydłach. Te związki chemiczne pomagają zapobiec namnażaniu się drobnoustrojów w produktach opartych o wodę, ale mogą być absorbowane przez skórę i łączy się je z nadwrażliwością skóry oraz rakiem.
 • Nitrozaminy.
  Uważa się że nitrozaminy są bardziej toksyczne dla większości gatunków zwierząt niż jakakolwiek inna kategoria czynników rakotwórczych. Nitrozaminy często występują w kosmetykach ale ponieważ są zanieczyszczeniami, nie podaje się ich na etykietach produktów.
 • Ołów i inne metale ciężkie.
  Wiele metali, włączając w to ołów, arszenik, rtęć, aluminium, cynk, chrom i żelazo można znaleźć w szerokiej gamie kosmetyków od szminki do pasty wybielającej, kredki do powiek, lakieru do paznokci i innych. Większość z nich ma toksyczne i rakotwórcze właściwości.
 • Parabeny.
  Używane, by zapobiec namnażaniu się drobnoustrojów w produktach kosmetycznych. Są absorbowane za pośrednictwem skóry, krwi i układu trawiennego. Znajduje się je podczas biopsji w raku piersi w stężeniach podobnych do tych które są spotykane w produktach kosmetycznych. Są również wykrywane w prawie wszystkich próbkach moczu osób dorosłych w USA.
 • Ftalany.
  Co roku produkuje się na świecie tony ftalanów. Są używane w wielu produktach konsumpcyjnych: zmiękczają polimery winylowe używane do produkcji zabawek, są odpowiedzialne za zapach nowych winylowych zasłon prysznicowych i są częstym składnikiem substancji zapachowych używanych w odświeżaczach powietrza, detergentach, produktach czyszczących i wielu innych. W kosmetykach ich główną funkcją jest utrzymanie koloru i zapachu oraz stosowane są w lakierach do paznokci. Zakłócają system hormonalny człowieka, mogą być odpowiedzialność za złą jakość spermy i bezpłodność. Mają również działanie rakotwórcze.
 • Hydrochinon.
  Zwykle stosowany w produktach rozjaśniających skórę, ale może również zanieczyszczać inne składniki kosmetyków. Jest jednym z najgorszych składników używanych w produktach pielęgnacyjnych. Hydrochinon zmniejsza ilość melaniny w skórze, przez co zwiększa rakotwórczy wpływ promieniowania UVA i UVB zwłaszcza u osób o ciemnej karnacji.
 • Dioksan.
  Jest wyszczególniany na etykietach bardzo niewielu produktów kosmetycznych, choć analizy Kampani na Rzecz Bezpiecznych Kosmetyków sugerują, że można go znaleźć w 22% z 25 000 produktów kosmetycznych. Jest tak dlatego, że występuje najczęściej w formie zanieczyszczenia popularnych syntetycznych składników.

Skomentuj

XHTML: Możesz używać następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*